Storczyki to wyrafinowane piękno rośliny egzotycznej , ale łatwej w uprawie.

Odmiany storczyków


Odmian storczyków jest wiele dlatego zebrałam tu, na początek, te najbardziej popularne. Wykaz ten będzie stopniowo powiększany.


Cymbidium (Cymbidium)

Storczyk ten jest zwany olbrzymem, ze względu na swe rozmiary, dorasta on do metra wysokości a jago kwiaty mają średnice od 5 do 13 centymetrów. Barwa ich jest niezwykle urozmaicona, bywa żółta, zielonkawa, różowa, pomarańczowa czy fioletowa, dodatkowo kwiaty są nakrapiane. Naturalnie Cymbidium występuje w południowo-wschodniej Azji.












Dendrobium (Dendrobium)


Odmiana ta występuje na rozległym terenie, począwszy od terenów północnej Japonii poprzez południową-wschodnią Azję aż po granice południowej Nowej Gwinei. Okres kwitnienia tego gatunku jest bardzo zróżnicowany. Dzięki temu, że spotyka się go na tak rozległym terenie, jest jednym z lepiej rosnący w domu storczyków.









Ważne
Odmiany te są jednymi z lepiej rosnącymi storczykami w domu.


Falenopsis (Phalaenopsis) 


Naturalnie występuje on w południowo-wschodniej Azji. Przy dobrej pielęgnacji zakwita on dwa razy: wiosną i jesienią. Kwiaty utrzymują się na roślinie 3 miesiące. Storczyk ten jest jednym z lepiej  rosnących w domu.




Hemaria (Luidisia discolor)

Storczyk ten pochodzi z Azji. Cechą charakterystyczną tego gatunku są jajowate liście i okazałe kremowe kwiaty. Wymaga on dużej wilgotności, dlatego trudno się go uprawia w domu.



Katleja (Cattleya)



Storczyk ten naturalnie występuje w Ameryce Południowej. Swą nazwę zawdzięcza Anglikowi, Williamowi Catteyowi, który był znanym hodowcom orchidei w XVIII wieku. Kwitnie najczęściej od października do listopada. Kwiaty mają barwy w odcieniu różu, czerwieni z dodatkiem zółci.

Miltona (Miltonia)

Pochodzi  z Ameryki Południowej, Brazylii i Kolumbii. Gatunki wywodzące się z Brazylii lubią wyższą temperaturę, przez co łatwiej się je hoduje w domu. Storczyki pochodzące z Kolumbii wolą chłodne i wilgotne powietrze, dlatego zaleca się je do oranżerii i ogrodów zimowych.





Motylnik (Oncidium)

Storczyk ten pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Odkrył go szwedzki podróżnik, Olaf Schwarzc, na początku XIX wieku. Nazwę swą zawdzięczają swym kwiatom, które przypominają motyle. Gatunek ten wymaga odpowiedniej wilgotności i temperatury, dlatego trudno go uprawiać w domu.






Sabotek, pantofelek Wenus (Paphiopedilum)


Storczyk ten występuje na rozległych terenach od Chin aż po Nową Gwineę. Swą charakterystyczną nazwę zawdzięcza warżce (to jeden z płatków kwiatów), która wyglądem przypomina pantofelka. Kwiaty w doniczce utrzymują się kilka miesięcy a ścięte kilka tygodni. Roślina ta raczej jest dla doświadczonych hodowców.




Wulstekeara (Vuylstekeara)


Odmiana ta powstała w wyniku połączenia Miltonia, Cochiloda i Odontoglossum. Dzięki czemu kwity maja ciekawą barwę, są długotrwałe, również po ścięciu. Okres kwitnienia przypada na zimę i wiosnę.




Zygopetalum (Zygopetalum) 


Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Posiada charakterystyczne pędy z pseudobulwami, które z czasem przypominają łuski. Kwiaty storczyka mają różny okres kwitnienia, maja przyjemny i intensywny zapach.



1 komentarz: