Storczyki to wyrafinowane piękno rośliny egzotycznej , ale łatwej w uprawie.

Choroby

Choroby bakteryjne:

Bakteryjna plamistość liści
Storczyki to piękne kwiaty, które czasami chorują. Dziś zajmiemy się jedną ich z dolegliwości a mianowicie  bakteryjną plamistością liści. Jeśli na liściach pojawiają się szare a z czasem brunatniejące plamki, to najprawdopodobniej storczyk ma objawy tej choroby.


Tak to wygląda

Pierwszą rzeczą jaka należy zrobić, po pojawieniu się pierwszych plam, to opryskać zarażone liści Bioseptem, Kupromet 45 WG (o,35%), Mankuprox 50 WP (0,2%), Miedzian 50 WP. Robimy to trzykrotnie co 7 dni. Jeśli to nie pomoże to należy wyciąć zainfekowaną część liścia. Do tego używamy zdezynfekowanego noża na przykład w denaturacie. Cięcia zasypujemy sproszkowanym cynamonem, który działa bakteriobójczo.


Mokra zgnilizna bakteryjna
Jej objawy to pojawienie się szklistych przebarwień, które z czasem stają się mokrymi plamami. W efekcie czego zarażona rośliny stają się miękkie i wydzielają nieprzyjemny zapach.



Zarażone liście trzeba jak najszybciej wyciąć, miejsca cięcia zasypujemy węglem drzewnym. Zdrowe liście spryskujemy: Kupromet 45 WG (o,35%), Mankuprox 50 WP (0,2%), Miedzian 50 WP. Powtarzamy to dwa lub trzy razy,  co  7 dni. Spryskana rośinę zostawiamy w ciepłym i suchym miejscu. Jest to ważne, gdyż właśnie poprzez nadmierną wilgoć i wysoka temperaturę rozwija się ta choroba. 



Choroby wirusowe:

Często występują one u storczyków. Przyczyny ich powstawania to między innymi:
  • zranienie rośliny,
  • owady,
  • rozmnażanie wegetatywne
Objawami są plamy o różnych odcieniach i intensywności barw, od zieleni do bieli. Występują i inne objawy jak chociażby: plamistość pierścieniowa, zaburzenia wzrostu roślin ( na przykład karłowatość, nienaturalna budowa rośliny), zmiany nekrotyczne, małe plamki lub długie smugi wzdłuż tkanek przewodzących. Niestety zakażone rośliny w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie uratować, dlatego należy taką roślinę bezzwłocznie zniszczyć.
 
Wirus mozaiki cymbidium (CyMV)
Objawy to żółtozielone pierścienie i smugi na liściach. Na starszych liściach pojawiają się zapadnięte wodniste  plamy, a na młodych liściach raczej brak jest objawów. Kwiaty pokryte są jasnymi, nekrotycznymi plamami przez co szybko więdną. Wirus jest przyczyną karłowatości roślin.





Wirus mozaiki tytoniu
Objawy to pojawienie się na liściach wydłużonych smug i żółtozielonych plam, które następnie ciemnieją i ulegają nekrozie, następnie liście staja się purpurowe. Kwiaty ulegają deformacji, brzegi płatków stają się nienaturalnie faliste, na płatkach można zauważyć brązowe smugi.




Choroby grzybowe: 


Czarna zgnilizna i zgorzel zgnilakowa
Choroby te maja podobne objawy najpierw na liściach pojawiają się purpurowobrązowe, ciemnobrunatne czy czarne plamy. Dolna część blaszki liściowej staje się jasnozielona. Gdy choroba zaatakuje korzenie, zaczynają gnić przez co roślina zamiera. Występowaniu choroby sprzyja zbyt wysoka wilgotność podłoża i niska temperatura.




By ochronić roślinę najpierw usuwamy zarażone liście pozostałe, zdrowe opryskujemy Fongaridem 25 WP (0,05%) lub Previcurem 607 SL (0,15%). Po trzech tygodniach zabieg powtarzamy. Profilaktycznie kilka razy do roku opryskujemy storczyki takimi preparatami jak Aliette 80 WP (0,2%), Brawo 500 SC (0,2%).

Anktraknoza
Objawy to pojawiające się na liściach brązowoczarne plamy z jasną obwódką między chorą a zdrową tkanką. Na powierzchni plam tworzą się czarne skupienia zarodników. Najczęstszą przyczyną choroby jest mechaniczne uszkodzenie blaszki liścia.




Ochrona polega na wycięciu liści z pierwszymi objawami, a roślinę opryskujemy dwa - trzy razy co 7-10 dni jednym z preparatów: Biosept 33 SL (0,05%), Gwarant 500 SC (0,2%), Topsin M 500 SC (0,1%), Bravo 500 SC (0,2%). Podczas prac pielęgnacyjnych należy unikać kaleczenia rośliny.

Szara pleśń
Objawy to pojawienie się na liściach brązowych plamy, są one pokryte szarym nalotem, a na kwiatach pojawiają się małe, okrągłe i brązowe plamy. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność podłoża i powietrza oraz niska temperatura.




Ochrona to wycięcie porażone części rośliny, pozostałe zdrowe liście opryskujemy 2 razy co 10 dni jednym z preparatów: Rovral FLO 255 SC (0,2%), Sumilex 500 SC w (0,1%), Bravo 500 SC (0,2%), Topsin M 500 SC (0,1%), Gwarant 500 SC (,2%). Unikamy zraszania roślin podczas chłodu.