Storczyki to wyrafinowane piękno rośliny egzotycznej , ale łatwej w uprawie.

Uprawa i pielęgnacja

Storczyki są roślinami egzotycznymi stąd wymagają odpowiedniej hodowli oto kilka cennych rad.


Miejsce uprawy

Rośliny te lubią jasne rozproszone światło. Wynika to z ich naturalnego środowiska, którym jest dżungla, gdzie bezpośrednie światło jest zatrzymywane przez liście. W naszych warunkach storczyki najlepiej rozwijają się na wschodnich parapetach, gdy roślina znajduje się na południowej lub zachodniej stronie domu, latem należy odciąć jej bezpośredniego dopływ światła. Miejsce to do uprawy storczyka nadaje się zwłaszcza w zimie, z powodu mniejszej intensywności naświetlenia. Mając orchidee w głębi domu należy ją doświetlać, ale trzeba uważać by stosować żarówki niegenerujące zbyt dużej ilości ciepła, najbezpieczniej jest stosować wszelkie odmiany żarówek energooszczędnych.

Storczyki lubią rozwijać się w temperaturze ok. 24 stopni Celsjusza, latem, w zimie w ok. 18 stopniach.
Podlewanie

Należy przede wszystkim pamiętać, że storczyki nie lubią twardej wody. Drugą ważną sprawą jest fakt, iż lepiej by orchidea była przesuszona jak nadmiernie podlewana. Zatem należy pamiętać, że latem podlewamy ją co 2-3 dni, a zima co 7-10 dni.
Podłoże

Nadrzewne gatunki storczyków, epifity, dobrze się czują gdy ich korzenie zamiast w ziemi rosną w:
 • grubych kawałkach kory,
 • włóknistym torfie,
 • kokosowych włóknach,
 • łupinach orzechów ziemnych i kakaowych,
 • keramzycie,
 • mchu torfowym,
 • styropianem
Dobrze jest, gdy storczyki rosną w wiszących koszykach lub przeźroczystych doniczkach.

Gatunkom, które rosną w ziemi najlepiej kupić w sklepie specjalnie przygotowaną mieszankę.

Nawożenie

Jest jak najbardziej wskazane, lecz trzeba stosować je z umiarem.
Wiosną i latem co 2 tygodnie, należy pamiętać by zalecane dawki nawozu, jeszcze bardziej rozcieńczyć. Proponowane przez producentów dawki z reguły są za bogate, a orchidee nie lubią być nadmiernie nawożone. Kwiaty, które odpoczywają po kwitnieniu nie nawozimy.

Przesadzanie   

Storczyki przesadzamy dopiero w wtedy, gdy korzenie całkowicie wypełniają pojemnik, a bryła korzeniowa wychodzi 2-3 cm nad donicę. Czynność to wykonujemy pod koniec okresu spoczynku, wraz z pojawieniem się nowych korzonków.Ważne

Storczyki przesadzamy jak najrzadziej, te na przykład z gatunku cymbidia, katleja i oncidia co 3 lata, a inne jeszcze rzadziej.

Spoczynek

Należy go zapewnić storczykom po okresie kwitnienia. W tym czasie przez miesiąc nie podlewamy ich i przez 2-3 miesiące nie nawozimy.


5 komentarzy:

 1. Cześć też mam storczyka jest piękny dopiero wypuścił mi liścia po roku czasu od zakupienia go.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Zagoszczę tutaj, bo bardzo podobają mi się storczyki, niestety miałam już trzy... miałam :)
  Na wiosnę kupię czwartego, oby było lepie! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam storczyki.Mam 9 sztuk .W tej chwili niektóre mają nowe pędy.Niestety od początku mojego zainteresowania tymi kwiatami 2 szt nie udało mi się uratować.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto dopisać, że najpopularniejszy falenopsis nie przechodzi takiego okresu spoczynku jaki został tu opisany. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń